Word Problems Practice Quiz








Question 1: The price of corn was $4/bushel on January 2009 and $7/bushel on January 2010. By what percentage did the corn price change from January 2009 to January 2010?






Question 2: A family plans to spend 5% of its income on vacations? If the annual family income is $70,000, how much can they spend for vacations?






Question 3: The marked price of shirts in a store is $30. During one week, the store sells m shirts at the marked price and n shirts discounted 10% of the marked price. Which of the following is an expression of the store revenue from shirts sold during that week?






Question 4: A number is increased 20% and the resulting number is decreased 50%. The final number is what percent of the original number?






Question 5: A bag of table tennis balls costs $12. There are 15 balls in the bag. How much does each ball cost?






Press the Submit button to see the results.
  








var gaJsHost = (("https:" == document.location.protocol) ? "https://ssl." : "http://www."); document.write(unescape("%3Cscript src='" + gaJsHost + "google-analytics.com/ga.js' type='text/javascript'%3E%3C/script%3E"));